środa, 6 lutego 2013

Huculski polar

Kilka lat temu szukając w internecie wzorów haftów huculskich, trafiłam na galerię soroczka.pl Można było tam kupić śliczne rzeczy m.in. polary ozdobione haftem krzyżykowym jak soroczka. Chciałam sobie kupić takie cudo ale  zanim się zdecydowałam, galeria przestała istnieć i nie pozostało mi nic innego jak samodzielne haftowanie.
Długo to trwało, bo pierwsza wersja zaczęła powstawać jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Pomysł był taki, żeby wyhaftowany na kanwie wzór ozdabiał  dookoła zamek i stójkę polara ale  mniej więcej w połowie pierwszej części zmieniłam zdanie co do wzoru :)

wersja pierwsza


Bo skoro haft miał ozdabiać czarny polar, to prościej i szybciej będzie wyhaftować go na czarnej kanwie. Zmieniłam też wzór. Jednak czarna kanwa była tak drobna, że haftowanie na niej okazało się mało przyjemne.

wersja druga


Na szczęście udało mi się kupić czarna kanwę o nieco większych oczkach a na wystawie w Muzeum Podkarpackim podpatrzyłam fajny wzór, bardzo podobny po drugiej wersji i tak po kilku tygodniach psucia sobie i tak już zepsutych oczu powstała wersja ostateczna :)Pozdrawiam :)

6 komentarzy:

 1. Sto lat nie wyszywałam krzyżykami, a to taka przyjemna czynność. Twój wzór jest fajny i czekam na efekt końcowy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Efekt końcowy to 2 ostatnie zdjęcia :)
   Serdeczności :)

   Usuń
 2. Czyż ja nie mówiłam, żeś pracuś nad pracusie? najpierw zdziwiłam się, jak można na polarze krzyżykować bez liczenia nitek, a tu okazuje się, że naszywa się kanwę z wzorem; może wykorzystasz to pierwsze natchnienie do czerwonego albo zielonego polarka ... albo granatowego, bo też taki kolorek widzę; bardzo oryginalnie i pomysłowo, widzę, że często sięgasz do ludowych wzorów, a bo i jest do czego; pozdrawiam serdecznie i oszczędzaj wzrok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł z kanwą podpatrzony u kolegi, którego sprytna żona w ten sposób zrobiła mu ze zwykłej czarnej koszuli soroczkę :)
   Zaczęte hafty pewnie wykorzystam, szkoda by było tyle pracy zmarnować. Marzy mi się własnoręcznie wykonana soroczka, tylko jak tu się zdecydowac na wzór, jeśli jest tyle możliwości :)
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Po prostu niesamowite! Rewelacyjny efekt! Podziwiam i zazdroszczę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę sobie ułatwiłam pracę używając czarnej kanwy - dzięki temu nie musiałam haftować tła :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń