sobota, 11 czerwca 2011

Sercu bliski Beskid Niski

Tytuł tego posta zaczerpnęłam z jednego z moich ulubionych portali www.beskid-niski.pl Tworzą go prawdzi pasjonaci tych pięknych gór, wystarczy zaglądnąć na forum. Potrafią odpowiedzieć na każde pytanie! Szczególnie mój podziw budzi forumowy konkurs fotograficzny, gdzie zamieszczane są zdjecia np. krzyży przydrożnych albo jakichś detali a i tak zawsze znajdzie się osoba, która odgadnie gdzie to zdjęcie zostało zrobione.
Dokładnie rok temu odwiedziliśmy okolice Bartnego. Tuż przed planowanym wyjazdem przez kilka dni mocno padało i wiele dróg w Niskim było nieprzejezdnych. Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni czy pojedziemy. Jednak zdecydowaliśmy się na wycieczkę opóźniając wyjazd o jeden dzień. Jak widać na zdjęciach było warto, bo pogoda nam dopisała. Trudno uwierzyć, że poprzedniego dnia lało jak z cebra!

Bartne


Cerkiew prawosławna pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana w Bartnem


Dawna cerkiew greckokatolicka w Bartnem, obecnie pod opieką  gorlickiego muzeum


Cerkiew greckokatolicka w Przysłupiu


Nowica


Będąc w Nowicy trzeba odwiedzić chałupę Stowarzyszenia Magurycz znajdującą się tuż obok cerkwi.


Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy w Nowicy


4 komentarze:

 1. Dużo czytałam o MAGURYCZU i Szymonie, na stronkach Beskidu.pl zaczytywałam się we wspomnieniach Łemków, z przejęciem oglądałam zdjęcia z I wojny żołnierzy zasypanych śniegiem. Pierwszy mąż mojej babci zginął gdzieś tam, pozostawiając młodą żonę z synkiem. Maniusiu, jakie piękne zdjęcia i cudna wycieczka , serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka lat moja siostra pisała magisterkę o Łemkach i byłyśmy w Zynranowej. Pan Gocz opowiadając o wysiedleniu płakał. Jego wspomnienia można też przeczytać na beskid-niski.pl
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczne zdjęcia, jak zwykle zresztą :)
  A Nowica... Nowica to fenomen, który mnie zachwyca - nieodzownie, odkąd się o nim dowiedziałam jakieś 2 tygodnie temu ;)
  Natomiast Spotkania Teatralne INNOWICA proponuję obrać za cel przyszłorocznej Majówki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki B. :)
  Pomysł na majówkę godny uwagi :)

  OdpowiedzUsuń