poniedziałek, 7 października 2013

Zamiast urlopu cz.1

Zaplanowałyśmy z Nuną jesienny urlop w Bieszczadach, bo jak wiadomo najpiękniejsze widoki są tam gdy płoną buki. Obserwowałyśmy z uwagą prognozy pogody i uradziłyśmy, że drugi tydzień października będzie najlepszy. Trasy opracowane, pogoda zamówiona a z wyjazdu nici - nie dostałam urlopu. Na pociechę wybrałyśmy się wczoraj z naszym PTTKiem podziwiać zachód słońca z Połoniny Caryńskiej. Ale zanim wdrapaliśmy się na Połoninę, odwiedziliśmy ruiny zamku Sobień.

Kolejny przystanek przy Kapliczce Szczęśliwego PowrotuNastępnym punktem programu był Rezerwat Sine Wiry, jednak kilka osób wyraziło chęć uczestnictwa w odpuście w Łopience, dlatego podzieliliśmy się na grupy. Byłam już i na Sinych Wirach i w Łopience ale wybrałam odpust.
Tłumy przybyły pokłonić się Łopieńskiej Pani: turyści, miejscowi, wycieczki autokarowe, bieszczadzkie zakapiory, był tez pustelnik Jano. Trafnie to podsumował ksiądz na zakończenie mszy św. - Pan Bóg wezwał pewnego razu św. Piotra i czynił mu wyrzuty, że wpuszcza do nieba dziwnie odzianych, potarganych ludzi. Reprymenda nie pomogła, oberwańców w niebie przybywało, wreszcie Bóg zagroził św. Piotrowi, że przekaże jego zadanie w bardziej godne ręce. Św. Piotr przyparty do muru przyznał wreszcie, że wywiązuje się z obowiązków ale gdy tylko się odwróci, Matka Boża wpuszcza do nieba podejrzany element. Zatem cała nadzieja w Matce Bożej :)

zdziczała jabłoń

nad nieistniejącą wsią można jeszcze dostrzec dawny układ pól

 Na zakończenie jeszcze piosenka


A o tym, jak czekaliśmy na zachód słońca na Połoninie Caryńskiej napiszę niebawem
Pozdrawiam serdecznie :)

5 komentarzy:

 1. Dziękuję za zdjęcia,tęsknie za Bieszczadami, za Łopienką, wiele lat temu będąc na studiach spędzałam wakacje w bazie studenckiej Łopienka. W przyszłym rok jadę. Koniec kropka. Pozdrawiam AA

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za dobre słowo :) Byłam tego lata w bazie studenckiej w Łopience http://manufakturacudow.blogspot.com/2013/07/co-sie-odwlecze-to-nie-uciecze.html bardzo sympatyczni ludzie tam urzędują i ajk widac na zdjeciach pomysłowi :)
  Pozdrawiam Was serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ ładne widoki z Sobienia, mgiełka nad Sanem ... i pogoda dopisała na odpuście, bo zazwyczaj, jak oglądałam zdjęcia z poprzednich, to lało jak z cebra; ciekawam tego zachodu słońca na Caryńskiej, zdążyliście przed zupełnym zmrokiem do autobusu? a teraz posłucham sobie piosenki; pozdrawiam serdecznie, Maniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu zdążyliśmy, nawet nie trzeba było czołówek zapalać. Relacja niebawem, jak tylko zdecyduję się które zdjęcia wybrać :)
   Serdeczności

   Usuń